Okiddo 4-12 jaar: Van een stuk klei naar een keramieken schaaltje

Okiddo 4-12 jaar: Van een stuk klei naar een keramieken schaaltje

Productgroep KIDDO 01 2026
3,95
Gratis voor abonnees.

Omschrijving

In het atelier bij bso Boshut van SDK Kinderopvang staat een heuse keramiekoven. De pedagogisch professionals hebben een workshop keramieken gevolgd, om samen met de kinderen mooie dingen te kunnen keramieken. Dagelijks komen de kinderen binnen met de vraag: ‘Gaan we keramieken?’ En ook vandaag is dat niet anders.

We beginnen het proces met het maken van een voorwerp van klei, dat volgende week wordt geglazuurd en afgebakken. Alle kinderen hebben een houten plaat, twee latjes en een ronde stok gekregen. Shirley benoemt dat ze straks zal uitleggen hoe ze dit moeten gebruiken. Ze vraagt: ‘Hebben jullie al een idee wat je gaat maken?’ Alle kinderen roepen enthousiast: ‘Ja!’ Vayenn, Floor, Noor en Milas willen een schaaltje maken en Nina een beker. ‘Dan gaan we lekker starten!’ reageert Shirley. Rollen maar!
‘Jullie hebben dus allemaal een plaat, hier mag je je stuk klei op leggen. Probeer de klei niet te veel te kneden, want dan komt er lucht bij’, begint Shirley haar uitleg. Nina reageert verontwaardigd: ‘Ja, dan breekt het straks in de oven wat je hebt gemaakt! Dat was vorige keer ook gebeurd.’ Shirley zegt: ‘Kijk even goed of je twee latjes precies dezelfde dikte hebben. Als dat zo is, leg je je klei tussen de twee latjes. De twee latjes leg je zo ver uit elkaar, dat jouw ronde stok er aan beide kanten op kan liggen.’ Floor vraagt zich af: ‘Wat gebeurt er als je je klei rolt zonder de latjes?’
‘Als je je klei tussen de twee latjes legt en die plat maakt door met de ronde stok over de latjes te rollen, blijft je klei zo dik als de dikte van je latjes. Doe je dit niet, dan wordt je klei heel dun en breekt het straks heel snel. Is het zo voor iedereen duidelijk?’ vraagt Shirley. De kinderen knikken instemmend. ‘Rollen maar!’ Van bol tot beker (of toch een bakje) Nina zit naar haar stuk klei te kijken en je ziet haar denken hoe ze daar een beker van gaat maken. Shirley ziet dit en zegt: ‘Voor jou is het eigenlijk makkelijker om een draaischijf te gebruiken, maar die hebben wij niet. Weet je zeker dat je een beker wilt maken?’ Nina knikt bevestigend. Shirley helpt haar verder: ‘Dan kun je het beste vanuit het midden met je duimen de bol klei platter maken. En dan de vorm van de mok erin maken. Het handvat kunnen we later doen.’
Nina begint geconcentreerd, maar na een tijd proberen, zegt ze: ‘Ik ga denk ik toch een bakje maken.’ Hierop maakt ze van haar klei weer een bol en begint het proces opnieuw.