Leren begint met je verwonderen. Kinderen zijn van nature nieuwsgierig en ontdekken de wereld op hun eigen manier. De pedagogische benadering van Reggio Emilia is gericht op kijken naar een kind als nieuwsgierige onderzoeker met honderd talen om zich in uit te drukken. Op de Speelontdekplek binnen IKC Professor Wassenberghskoalle in Lekkum wordt deze visie tot leven gebracht in een inspirerende omgeving waar spel, creativiteit en onderzoek samenkomen.
Lekkum, een dorp net boven Leeuwarden, draagt een rijke taalgeschiedenis met zich mee. Hier werd namelijk in 1742 Everwinus Wassenbergh geboren: de eerste hoogleraar Nederlands ooit, verbonden aan de Universiteit van Franeker. Taal is dus diepgeworteld in de identiteit van Lekkum. Ook binnen het IKC speelt taal een centrale rol – maar dan wel in lijn met de visie van Reggio Emilia, waarbij een kind wel honderd talen spreekt. Kinderen uiten zich niet alleen in woorden, maar in wat ze doen. Een zorgvuldig opgebouwd torentje van stenen, potloodstrepen op papier, een dans, lied: het zijn allemaal voorbeelden van de talen die een kind spreekt.
Goede samenwerking cruciaal
Binnen het IKC wordt peuteropvang en buitenschoolse opvang verzorgd door Stichting Kinderopvang Friesland. Om kinderen een stevige basis te bieden, is een goede samenwerking tussen school en opvang cruciaal. Daarom wordt er veel aandacht besteed aan een soepele samenwerking tussen opvang en school, waarbij gemeenschappelijke projecten, activiteiten en een gedeelde visie op het kind tussen beide een brug slaan. Het IKC is daardoor een gemeenschap waarin kinderen, ouders, pedagogisch medewerkers en leerkrachten samen een rijke, betekenisvolle leeromgeving vormen. De opvang en school hebben dezelfde kernwoorden als uitgangspunt: liefde, respect, vrijheid en grenzen.
Een omgeving die uitnodigt tot ontdekken
Leren doe je overal: niet alleen in een klaslokaal of op papier. Kinderen hebben een omgeving nodig die hen prikkelt, uitdaagt en uitnodigt om verder te kijken dan wat ze al kennen. Volgens de visie van Reggio Emilia heeft een kind drie pedagogen om zich heen die ieder op hun eigen manier bijdragen aan de ontwikkeling en het leerproces van het kind. De eerste pedagoog is het kind zelf, de tweede de volwassenen om hem of haar heen en de derde is de ruimte. Op de Speelontdekplek is die derde pedagoog duidelijk zichtbaar en voelbaar. De ruimte binnen en buiten is zo ingericht dat kinderen worden uitgenodigd tot onderzoeken, experimenteren en spelen. Een speelhoek kan veranderen in een atelier, een tafel in een ontdekplek vol met natuurlijke materialen. De ruimte blijft in beweging en groeit mee met de interesses van de kinderen.